FEHÉRSZÁRNYÚ SZERKŐ
(Chlidonias leucopterus)
Magyarországon rendszeresen, de erősen ingadozó számban költ
a Duna-Tisza-közén, a Hortobágy szikes tavain, mocsárrétjein és a Tisza-tavon. Hazánkban áprilistól szeptemberig tartózkodik. A hazai szerkők közül a legkevesebb vízborítást, és a legsűrűbb növényzetet igényli. Tápláléka vízhez kötődő gerinctelen állatokból áll, melyeket a víz fölött, esetleg a víz felszínén szedeget össze, de a víz alá sosem bukik. Főként rovarokat, azok lárváit, csigákat, ebihalakat fogyaszt. Hosszú távú vonuló, a telet Afrika trópusi részén tölti.
Kicsit kisebb mint a kormos szerkő, testhossza 20-24 cm, szárnyfesztávolsága 50-56 cm. Nászruhában a fej, a nyak, a begy és a has koromfekete, a hát szürke, a szárny nagy része, a farkcsík és a farok fehér. Lábai vörösek. Az elsőéves fiatalok és a kifejlett madarak téli, nyugalmi tollazata a kormos szerkő hasonló fiatal illetve nyugalmi tollazatára emlékeztet; felül szürke és szürkésbarna mintázatú, alul fehér színű. Mint a szerkők többi faja, ez madár is elsősorban röptében figyelhető meg. Jellemző a könnyed, csapongó, fecskeszerű röpkép. Röpte nem olyan nehézkes, mint a sirályoké, és nem bukik víz alá, mint a csérek.
Telepesen költ egyes szikes mocsarak vízállásos részein. Hínárból és más növényi részekből álló úszó fészkét rendszerint a víztükrön úszó hínárnövényzetre, például kolokánra rakja. Évente egy alkalommal költ, mely során 3 tojást rak. A szülők felváltva kotlanak, és később az etetésben is váltják egymást. A fiókák fészekhagyók, azaz még teljes röpképességük elérése előtt elhagyják a fészküket, és a közelben várják szüleik gondoskodását.
Magyarországon fokozottan védett, eszmei értéke 250 000 Ft.
Fotók: 1. kép: Frank Vassen, CC BY 2.0, 2.kép: Frank Vassen, CC BY 2.0, ,3. kép: Paulo Philippidis, CC BY 2.0,