NAGY RÓKALEPKE
(Nymphalis polychloros)
Fotók: By Hectonichus, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56042810, ByDidier Descouens - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39895894, ByAbrahami, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19551010,
A nagy rókalepke eurázsiai jellegű erdei faj, nagyobb erdőkben, illetve azok közelében él. Az imágók márciusban tűnnek fel; szívesen szívogatják a sérült fák nedvét.
Tompán narancsszínű szárnyát fekete foltok pöttyözik. Szárnyának fesztávolsága 5-6 cm, a szárny szőrös. A szárnyak fonáka foltos barna, mindkét szárnyon kék szegéllyel. Hasonlít az ismertebb kis rókalepkére, de (mint neve is mutatja) nagyobb termetű, hátsó szárnyán kevés a fekete szín és az első szárny szegélye nem fehér, hanem jellemzően palaszürke. Hernyója fehéren pöttyözött fekete, narancsbarna tüskékkel. A hátán végighúzódó narancsbarna sáv kiterjed az oldalaira is.
Az imágók telelnek át padlásokon, melléképületekben, fák üregében és farakásokban. Petecsomóit tavasszal a szil, a fűz vagy más fák ágcsúcsaira rakja. A kis hernyók lombfakadáskor kelnek ki. Eleinte társasan, közös szövedékben élnek; nagyobb korukban szétszélednek, többféle lombhullató fa levelein is megélnek.
A 20. század vége felé erősen megritkult. A legtöbb nyugat-európai országban és Magyarországon is védett.